Eriza >> Hizmetlerimiz >> Kurumsal Hizmetler >> Network(Ağ)Kurulum Hizmetleri
LAN-Local Area Network
WAN-Wide Area Network
Wireless Networks
>> Uzaktan Erişim Çözümleri
Network Sunucu Hizmetleri
Network Yönetim ve İzleme
Network Optimizing
Yapılsal Kablolama Çözümleri
Sistem Odası Kurulumu
System Health Check
 
Uzaktan Erişim ve İletişim Çözümleri

Frame Relay (FR)
Haberleşme Teknolojisi

Frame Relay tüm dünyada yaygın olarak kullanılan paket anahtarlamalı bir teknolojidir. Leased Line'a göre daha ucuz olduğu için daha çok tercih edilen bir haberleşme teknolojisidir. Frame Relay bağlantısı için en yakın Türk Telekom Frame Relay Switch'ine yüksek bant genişliğine sahip modem ve Router ile bağlanmanız gerekmektedir. Anahtarlanmış paket teknolojisine dayanan Frame Relay veriyi küçük paketlere bölerek gönderir. Bu paketler gönderilecek olan adresi, gönderenin adresini ve orijinal mesajın bir parçasını içerir.
Frame Relay teknolojisi Türk Telekom tarafından servise açılmıştır. Bu teknoloji genellikle şehir dışında çoklu ofis bağlantılarının sağlanmasında kullanılır.

Frame Relay

 

Kiralık Hatlar
Noktadan Noktaya İletişim

Kiralık hatlar genellikle noktadan noktaya iletişim sağlar. Base band denilen yüksek bant genişliğine sahip modemlerle internet IP trafiğini yönlendirme görevi yapan Router'lar kullanılır. 24 saat hat bağlantısı esasına göre çalışır.
Türk Telekom data şebekesi üzerinden merkeziniz ile şubeleriniz arasında kuracağınız kiralık hat devresi ile şirketinize özel sanal ağ kurabilirsiniz.

 

Frame Relay

 

Türk Telekom Data Şebekesi Üzerinden Sanal Ağ Kurmak ( VN )

Birbirinden uzakta bulunan firmanızın tüm birimleri Türk Telekom'dan kiralanan kiralık data hatları ve Telekom'un data omurgası kullanılarak birbirlerine bağlanırlar. VN'e bağlanacak her yerel ağucuna önce kiralık data hattı çekilir. VN'de yer alacak uç sayısına göre VN'de merkez seçilir. Buna göre merkeze çekilecek data hattının ve uzak ofislere çekilecek hatların kapasiteleri belirlenir. örneğin bir merkez noktamız ve iki adet şubemiz var ise ve şubelere 64 K'lık hat kapasitesi isteniyorsa, merkez noktaya çakilecek hattın kapasitesi, 2*64 K = 128 K seçilerek, Telekom'dan bu şekilde hat başvurusu ve devre tahsisi yapılacaktır. Bu yapı hazırlandıktan sonra uygun cihazlarla kurulum ve konfigürasyon yapılarak firma VN'i hazır hale gelmiş olur.
Bu modelde Internet erişimi söz konusu değildir. Yani merkez ve şube ağlarından Internet'e bu yapıyla erişilemez.
Sadece firma içi güvenli sanal özel ağkurulmuş olur. Bu VN modeli özellikle aynı şehirdeki yerel ağların birbirine bağlantısında avantajlar sağlar. şehir içi VN bağlantılarında özellikle maliyeti düşük olduğu için kullanılması uygun olmaktadır. Ancak şehirlerarası bağlantı modellerinde maliyet (Telekom'a ödenecek hat kiraları) oldukça yüksek olacağından tercih edilmemelidir.şehirler arası bağlantılarınız için hat kiraları düşük maliyetli olan Frame Relay hizmeti daha uygun olmaktadır.Bu modelde firmanızın data trafiğini VN üzerine yönlendirerek ticari ve kurumsal işlerinizi yapabilmeniz mümkündür.

Eriza Bilişim Sistemleri Uzaktan Erişim Uygulamaları çözümleri ve sağladığı teknik destekle firmanıza artı değer katmanız için herzaman sizlere yardımcı olmaya hazırdır.